Chirurgické odstránenie ložiska
Na koži ako aj v podkoží sú často prítomné rôzne útvary. Na koži sú to najčastejšie pigmentové ložiská, ale časté sú aj iné útvary (napr. bradavičnaté výrastky, stopkaté útvary, cievne malformácie, tukové útvary pripomínajúce znamienka a pod.).
Na koži sa však môžu nachádzať aj nádorové útvary ako melanóm, u starších ľudí aj tzv. bazocelulárny karcinóm a pod. V podkožnom tkanive sa môžu nachádzať rôzne ložiská ako napríklad lipóm tukového pôvodu, nádorček z upchatých mazových žliaz a podobne.
Takmer všetky tieto útvary sa odstraňujú v lokálnej anestézii, buď chirurgicky alebo laserom. O spôsobe rozhoduje lekár. Chirurgicky sa útvar najčastejšie odstraňuje ambulantne vretenovitým odstránením a zošitím okrajov rany. Pri väčších nádorčekoch je potrebný aj posun kože a miestna plastika, prípadne aj kožný štep. Laserom sa odstraňujú neškodné ložiská, ktoré nepotrebujú histologické vyšetrenie.
Predoperačná príprava
Pred operáciou nie sú potrebné žiadne doplňujúce vyšetrenia v prípade, ak ide o zdravého klienta/ku. Ak má klient/ka vážne sprievodné ochorenia, je vhodné podstúpiť pred operáciou aspoň základné vyšetrenie krvi a vnútorného prostredia. Vo vážnych prípadoch sa môže doplniť aj interné predoperačné vyšetrenie.
Priebeh operácie
Operácia je vykonávaná v lokálnom - miestnom znecitlivení. Anestetikum je podávané injekčne do okolia ložiska. V priebehu 2-5 minút od podania je miesto necitlivé natoľko, že je možné vykonať operačný výkon bezbolestne. Ložisko sa odstraňuje najčastejšie s asi 2-3 mm bezpečnostným lemom tak, aby bolo odstránené celé. Po odstránení ložiska sa v operačnej rane najprv vykoná zastavenie krvácania a následne sa rana uzatvorí – zošije. Následne je rana krytá sterilným krytím alebo obväzom.
Pooperačná starostlivosť
Klient po operácii ihneď odchádza domov. Je poučený o starostlivosti o ranu. Na kontrolu prichádza podľa potreby, resp. po 7 - 14-tich dňoch od operácie. Pri tejto kontrole dochádza aj k odstáneniu stehov.