• MENU
cancel
GynekomastiaGynekomastiaGynekomastia

Gynekomastia

Gynekomastia je nezhubné zdurenie mužských prsných žliaz. Ochorenie je spôsobené zvýšenou hladinou estrogénov počas normálneho fyziologického vývoja. Objavuje sa často u novorodencov ako dôsledok zvýšenej hladiny estrogénov, ktoré novorodenec získal cez placentu od matky. Prsná žľaza sa u muža prechodne zväčšuje aj počas puberty a vo vyššom veku, keď gynekomastia býva pravdepodobne podmienená zvýšenou premenou androgénov na estrogény v tkanivách. K zväčšeniu prsnej žľazy môže dôjsť aj v súvislosti s užívaním steroidných anabolík. Niekedy sa jedná len o zmnoženie tukového tkaniva – vtedy hovoríme o pseudogynekomastii.

Predoperačná príprava
Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. Na pokožke nemôže byť prejav zápalového ochorenia a večer pred operáciou je nutné vyholiť si hrudník. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Priebeh operácie
Operácia sa vykonáva vo väčšine prípadovv celkovej anestéze. U menších gynekomastii je rez vedený na hranici pigmentovaného dvorca a kože v dolnej polovici obvodu dvorca. Výsledkom tohto operačného prístupu je väčšinou neviditeľná jazva v pooperačnom období. Počas operácie sa chirurgicky odstraňuje celá žľaza. Ak je prítomná pseudogynekomastia, táto sa zväčša počas jednej operácie koriguje pomocou liposukcie prsnej oblasti. Pri chirurgickej liečbe veľkých gynekomastií sa používajú iné typy operačných techník.

 

Pooperačná starostlivosť
V pooperačnom období treba v závislosti od rozsahu a typu operácie počítať s výskytom modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Všeobecne povedané, odporúča sa obmedziť namáhanie a napínanie pektorálnych svalov, čomu treba prispôsobiť životný štýl. V operačnej rane zavedené drény sa odstraňujú na druhý deň po operácii. Elastický kompresívny obväz (resp. elastické prádlo) sa odporúča nosiť minimálne 4 týždne po operácii. Po tejto dobe je spravidla možné venovať sa športu a väčšej fyzickej námahe.

Cenník zákroku

 

Malé ambulantné výkony

Korekcia jaziev chirurgická /cena v závislosti od rozsahu  a použitej techniky korekcie/ od 50 €
Excízia kožnej lézie (znamienka) 50 €
Každé ďalšie 30 €
Lipóm/podkožná cysta 150 €
Miestna plastika od 100 €
Anestéza do 2h 300 €
Anestéza nad 2h  300 € + 50 € za každú ďalšiu hodinu navyše

 

 
Objednajte sa Objednajte sa
cancel